Prawo IT

W ostatnim czasie branża IT dynamicznie się rozwija, co niesie za sobą konieczność ochrony prawnej podmiotów w niej występujących, zarówno przedsiębiorców prowadzących np. sklepy internetowe, jak również podmioty tworzące oprogramowania na zamówienie swoich kontrahentów, czy podmioty z tych poprogramowań korzystających.

 

W związku ze stale rozwijającą się branżą wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów Kancelaria świadczy zarówno doraźną, jak i stałą i pomoc prawną firmom, które obracają się w tej branży. Pomoc w znacznej mierze dotyczy sporządzania, weryfikacji i analizy oraz dostosowywania zapisów umów, w tym umów na wykonanie strony internetowej, wykonanie sklepu internetowego, udostępnienia oprogramowania w modelu Software-as-a-Service (SaaS), świadczenia bieżących i stałych usług serwisowych przy prowadzeniu sklepów internetowych czy strony internetowej.

 

Bardzo ważnym aspektem pomocy prawnej w tym zakresie jest konieczność ochrony praw własności intelektualnej. Nierzadko w trakcie bowiem tworzenia programu komputerowego dochodzi do powstania dzieła podlegającego ochronie prawnej, z czego często strony stosunku prawnego nie zdają sobie sprawy. Inne są natomiast prawa i obowiązki twórcy jako pracownika, inne jako zleceniobiorcy czy osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Rosnący dostęp do Internetu oraz wiedzy tam umieszczonej zwiększa świadomość prawną społeczeństwa, niemniej jednak zawsze warto konkretny przypadek poddać gruntownej, zindywidualizowanej analizie prawnej, która pozwoli ocenić czy doszło do powstania dzieła podlegającego ochronie czy też nie i komu dane prawa przysługują oraz jak je chronić i z nich korzystać. Prawo polskie w szeregu aspektach chroni twórców, w innych przypadkach pomóc musimy sobie sami tworząc odpowiednie zapisy w umowach pomiędzy kontrahentami. Nasza Kancelaria zapewnia pomoc i wsparcie przy tworzeniu stosunków prawnych w taki sposób, żeby jak najlepiej zabezpieczyć Klienta w takich sytuacjach.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy

hCaptcha